• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Вихід на ринок Об'єднаних Арабських Еміратів
Опубліковано 23 березня 2021 року о 12:43

Опубліковано 10 травня 2020 року о 15:26

Матеріали освітнього семінару ДУ Офісу з просування експорту "Export Talks: як експортувати до ОАЕ"

Методи встановлення присутності іноземної компанії в Об'єднаних Арабських Еміратах

Основними методами встановлення присутності на ринку ОАЕ є наступні:

  • Призначення місцевого агента або дистриб'ютора.
  • Відкриття компанії з обмеженою відповідальністю.
  • Створення філії або представництва іноземної компанії.
  • Встановлення професійного партнерства або професійного індивідуального підприємця (з необмеженою відповідальністю).
  • Заснування компанії або відкриття офісу у одній із вільних зон.

Процедури і вимоги до організації бізнесу часто включають взаємодію з низкою установ і органів, як місцевих, так і федеральних, залежно від характеру підприємства і його правової структури.

 

Призначення агента або дистриб'ютора

Іноземна приватна компанія може постачати продукцію своїм клієнтам безпосередньо в ОАЕ без призначення агента або дистриб'ютора. Такий підхід є загальноприйнятим у випадках поставки товарів у малих об’ємах або на замовлення, імпортуванням яких займається безпосередньо замовник.

Водночас, деякі іноземні компанії надають перевагу призначенню місцевого агента, який займатиметься дослідженням ринку, пошуком клієнтів, оформленням логістики, оформленням резидентних та робочих віз співробітників, а також загальною координацією процесу продажів від імені іноземних власників компанії.

Крім того, для участі в державних закупівлях в ОАЕ іноземні компанії, як правило, зобов'язані призначити агента або отримати відповідну ліцензію для самостійної участі.

Законодавство ОАЕ передбачає функціонування двох типів комерційних агентств: зареєстрованих і незареєстрованих.

 

Зареєстроване комерційне агентство

Угоди із зареєстрованими комерційними агентствами передбачають встановлення партнерських відносин з агентами, які зареєстровані в Міністерстві економіки ОАЕ. Тільки громадяни ОАЕ або компанії, які повністю належать громадянину ОАЕ можуть бути зареєстровані в Міністерстві економіки ОАЕ в якості агентів.

Після реєстрації агентській угоді надаються суттєві преференції відповідно до Закону ОАЕ про Комерційні агентства. Вони включають в себе виключне право агента на просування та реалізацію певного продукту в одному або декількох еміратах. Агент також має право на відсоток від продажів незалежно від своєї участі у реалізації товарів.

Зареєстрований агент зазвичай здатний запобігти паралельному імпорту одного і того ж продукту. Незважаючи на те, що іноземні власники компанії можуть такими чином зменшити обсяг продажів конкуруючих продуктів на території ОАЕ, це накладає на них обмеження щодо призначення іншого агента або продажу своїх продуктів на ринок без посередників.

Скасувати зареєстровані агентські угоди може бути складно. Навіть якщо умови припинення, узгоджені в письмовій формі заздалегідь, виконані, зареєстрований агент може мати право на виплату суттєвої компенсації якщо вважатиметься, що скасування відбулось у незручний або невідповідний час або вважатиметься невиправданим.

 

Незареєстрована комерційне агентство

На угоди із незареєстрованими комерційними агентствами не поширюються захисні механізми Закону про комерційні агентства. Їх діяльність регулюється Комерційним та Цивільним кодексами.

Відповідно до положень Закону про комерційні агентства, іноземний власник компанії, який постачає товари своєму агенту відповідно до незареєстрованої агентської угоди не має права на відсудження коштів за реалізовану продукцію у судовому порядку. Проте, вимоги можуть бути задоволені використовуючи положення Цивільного кодексу ОАЕ. Тому в агентській угоді необхідно зафіксувати методи способи оплати.

Потенційний місцевий агент може наполягати на укладенні зареєстрованої угоди. У всіх випадках комерційні агентські угоди повинні бути ретельно підготовлені, а іноземні компанії мають звернутися за юридичною консультацією до укладення будь-якої агентської угоди.

 

Закон ОАЕ про комерційні компанії

1 липня 2015 року набув чинності закон № 2 від 2015 року «Про господарські товариства».

До декларованих цілей нового закону відносяться, зокрема, підвищення рівня корпоративного управління, захист акціонерів і просування соціальної відповідальності компаній.

Основні особливості закону:

  1. визнання концепції холдингових компаній. Закон дозволяє створювати ТОВ і АТ у вигляді холдингових компаній для того, щоб вести свою діяльність через дочірні компанії;
  2. можливість застави акцій. Члени ТОВ вправі закладати свої частки/акції, але тільки відповідно до положень установчого договору або статуту. Такі операції повинні бути нотаріально засвідчені;
  3. експертна оцінка вартості акцій в натуральному (безготівковому) вираженні. Оцінка акцій може бути проведена у негрошовій формі за згодою з усіма акціонерами, і за умови схвалення Міністерством економіки, або фінансовим консультантом, затвердженим Міністерством економіки;
  4. вимога щодо проведення аудиторської перевірки кожні 3 роки. Відповідно до нового закону, всі публічні АТ повинні мати одного або кількох аудиторів, призначених радою директорів і затверджених загальними зборами акціонерів. При цьому аудиторів можна перепризначувати щороку, за умови, що такий термін не перевищує в цілому трьох років;
  5. обмеження іноземного володіння. Новий закон визнає недійсними будь-які операції з передачі акцій, якщо в результаті такої операції частка внутрішньо-національного володіння зменшується більш ніж на 51%;
  6. можливість бути єдиним акціонером. Закон допускає існування компаній з єдиним учасником. Це означає, що ТОВ може належати тільки одній юридичній або фізичній особі;
  7. підвищення вимог до бухгалтерської звітності. Всі компанії зобов'язані вести бухгалтерський облік в їх головних офісах протягом мінімального періоду в 5 років. Крім того, вони повинні застосовувати міжнародні стандарти бухгалтерського обліку при підготовці своїх рахунків, щоб надати ясні і точні дані про прибутки і збитки балансу;
  8. зміни, що стосуються статутного капіталу. Тільки 30% статутного капіталу публічного АТ можуть бути виставлені на IPO. Мінімальний статутний капітал становить 30 мільйонів дирхамів для публічного АТ і 5 млн. дирхамів для непублічного. Допускається більше одного класу акцій, так як Федеральний Кабінет може видати дозвіл, що визначає коло прав, обов'язків і умов для різних класів акцій;
  9. зміни в правовому статусі інвестиційних фондів. Відповідно до закону вони мають свою власну правоздатність, організаційно-правову форму і фінансовий стан.

10.посилення відповідальності за правопорушення. Збільшено розміри існуючих штрафів і особиста відповідальність для директорів.

За загальним правилом закон не застосовується до компаній-резидентів вільних економічних зон. Однак винятком є компанії, які зареєстровані у ВЕЗ, але ведуть свою діяльність на території ОАЕ.

 

Відкриття товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ)

Відповідно до закону про комерційні компанії, іноземні інвестори можуть вести бізнес через товариства з обмеженою відповідальністю. Це популярний метод ведення бізнесу в ОАЕ у всіх секторах, за винятком банківської діяльності, страхування та фінансових інвестицій, які не можуть здійснюватися товариством з обмеженою відповідальністю на законних підставах.

 

Вимоги до національних партнерів ОАЕ

У більшості випадків, компанія з обмеженою відповідальністю може бути зареєстрована маючи мінімум двох і максимум п'ятдесят акціонерів і не менше 51% акцій якої належатиме громадянину ОАЕ. У той час як власний капітал іноземного партнера в компанії не може перевищувати 49%, прибутки і збитки, операції можуть бути перерозподілені на користь міноритарія у співвідношенні до 80/20 в еміраті Дубай. Відповідно до закону ОАЕ про комерційні компанії громадянин ОАЕ або компанія, 100% якої належить громадянину ОАЕ можуть засновувати ТОВ.

Відповідальність за управління ТОВ може бути покладена на іноземного партнера або третю сторону. Передбачена можливість укладення домовленості, відповідно до якої місцевий партнер буде захищати та відстоювати інтереси іноземного міноритарія, особливо у ситуаціях коли основна частина капіталу компанії внесена міноритарієм. Потрібно мати на увазі, що юридично громадянин ОАЕ залишатиметься власником, щонайменше, 51% акцій компанії. Будь-які спроби перерозподілити акції, що вплине на цей мінімальний поріг вважатиметься недійсним відповідно до статті 10 Закону про комерційні компанії.

 

Вимоги до капіталу

Раніше товариства з обмеженою відповідальністю були зобов'язані мати статутний капітал у розмірі щонайменше 150 тис. дирхамів (41 тис. дол. США), хоча на практиці реєстраційні органи Дубаю вимагали аби мінімальний розмір капіталу був не менше 300 тис. дирхамів (82 тис. дол. США). Відтепер для реєстрації компанії мають мати достатній акціонерний капітал і не зобов’язані депонувати акціонерний капітал.

На практиці мінімальний необхідний акціонерний капітал визначається відповідними місцевими органами ліцензування в кожному еміраті. Ці органи продовжують встановлювати мінімальні вимоги до розміру акціонерного капіталу для компаній, які займаються окремими видами торговельної діяльності.

 

Процедура

Заявка на реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю подається до відповідної державної реєстраційної установи. У Дубай відповідним органом є Департамент економічного розвитку м.Дубай, в Абу Дабі – Департамент економічного розвитку Абу-Дабі. Залежно від планованого виду діяльності компанії може знадобитися погодження від зацікавлених міністерств і відомств.

Установчий договір має бути підготовлений відповідно до положень і вимог закону Про комерційні компанії і нотаріально  завіреним. Копія сертифіката EJARI, який підтверджує чинність договору оренди, укладеного товариством з обмеженою відповідальністю, разом з іншими супровідними документами, що підтверджують особистість акціонерів та майбутнього управляючого, мають бути подані до відповідного реєстраційного органу.

За умови, що заявка підготовлена відповідним чином і усі збори сплачені, відповідний місцевий реєстраційний орган вносить компанію у реєстр та надає ліцензію на діяльність.

 

Філії та представництва іноземних компаній

Іноземна компанія в Об’єднаних Арабських Еміратах може створити філію або представництво. Реєстрація філії/представництва іноземної компанії не передбачає створення нової компанії або окремої юридичної особи. Отже, іноземна компанія буде нести повну відповідальність за зобов'язаннями своєї філії/представництва.

Представництво обмежується збором інформації і маркетинговою діяльністю для материнської компанії. Йому видається професійна (неторгова) ліцензія. Такі установи не укладають договори і не ведуть самостійну діяльність, а, скоріше, користуються послугами/продуктами їх материнської компанії. Філія є повноцінним бізнесом, якому надається комерційна ліцензія і дозволено виконувати контракти або здійснювати іншу діяльність від імені своєї материнської компанії. Така діяльність має бути зазначена у реєстраційному посвідченні філії та має виступати допоміжною до діяльності материнської компанії. Однак, органи влади можуть накласти обмеження на діяльність філії. Характер обмежень відрізняються залежно від Емірату.

 

Вимоги до національного агента

Для того щоб отримати ліцензію філії або представництву, як правило, необхідно укласти агентську угоду з громадянином ОАЕ або місцевою компанією.

Національний агент не зобов'язаний мати частину капіталу або брати участь в управлінні представництва або філії. На практиці роль національного агента обмежується наданням специфічних послуг, таких як надання допомоги у комунікації з урядовими структурами (наприклад, полегшенням процесу отримання віз для іноземного персоналу компанії) або вирішенні інших адміністративних питань. Розмір щорічної плати національному агенту є предметом переговорів, так само як і умови оплати.

 

Процедура

Як філії, так і представництва повинні отримати ліцензію на діяльність від відповідного місцевого Управління економічного розвитку. Після цього має бути подана заявка до Міністерства економіки.  Збори, що стягуються органами влади будуть варіюватися залежно від емірату. Крім того, може знадобитися схвалення інших міністерств, якщо діяльність компаніє є такою, яка регулюється (наприклад, страхова діяльність має бути схвалена Страховим управлінням ОАЕ).

Різні корпоративні документи, включаючи установчий договір з материнською компанією, аудовану звітність, свідоцтво про реєстрацію та рішення ради директорів щодо створення представництва або філії повинні бути надіслані до відповідного органу ліцензування та міністерства економіки. Також необхідні довіреності, надані материнською компанією для менеджерів або інших співробітників представництва та банківське свідоцтво про відкриття депозиту у розмірі 50 тис. дир., видане для Міністерства економіки.

 

Професійні об'єднання і індивідуальні приватні підприємства (фізичні особи-підприємці)

Професійні партнерства можуть бути сформовані між двома або більше особами для проведення «некомерційної» або професійної діяльності. Фізична особа також може здійснювати таку діяльність за наявності професійної ліцензії, виданої на його або її ім'я. Такі підприємства можуть бути мати повністю іноземний капітал, але як правило, мають призначити місцевого агента, аналогічно філіям та представництвам.

Особи, які здійснюють підприємницьку діяльність у формі професійного товариства або ІПП, несуть повну відповідальність активами за зобов’язання свого бізнесу. Приклади діяльності професійних партнерств/приватних осіб-підприємців включають юридичну консультацію, аудиторські та бухгалтерські послуги, управлінські та економічні консультації, освітні та медичні послуги.

 

Процедура

Залежно від діяльності, якою займатимуться об’єднання/ІПП, можуть знадобитися спеціальні допуски від зацікавлених міністерств/державних відомств.

Наприклад, юридичні фірми в Дубаї повинні отримати професійну ліцензію від Управління юридичних справ Дубаю, а від медичних працівників зазвичай вимагають отримання погодження від Міністерства охорони здоров'я.

Заявка на отримання ліцензії має бути подана у Департамент економічного розвитку або ліцензійний орган відповідного емірату. Також має бути поданий ряд супровідних документів, у тому числі угода з місцевим агентом, договір оренди офісних приміщень, а також документи, підтверджуючі науковий ступінь або досвід роботи. Крім того може знадобитись сертифікат(и), підтверджуючий надійну репутацію від аналогічного іноземного органу, відповідального за реєстрацію відповідного виду діяльності.

 

Створення компанії у вільній економічній зоні ОАЕ

Зони вільної торгівлі ОАЕ пропонують іноземним інвесторам можливість встановити ділову присутність в регіоні Близького Сходу з 100% іноземним капіталом. На відміну від більшості інших організацій в ОАЕ, від компаній, що працюють з різних вільних зон, не вимагають призначення національного партнера або агента. Однак, якщо іноземна юридична особа, створена у вільних зонах бажає продавати продукцію в ОАЕ, вона може це зробити тільки через дистриб'ютора або відповідно ліцензованого агента в ОАЕ або шляхом отримання відповідної ліцензії самостійно від Департаменту економічного розвитку або відповідального органу у тому чи іншому еміраті.

 

Типи вільних зон

Останніми роками спостерігається збільшення числа вільних зон. Наразі в ОАЕ функціонує більше десятка вільних зон. Традиційно вільні зони розташовувались навколо великих морських портів або аеропортів. Приклади включають вільні зони Джебель Алі і Хамрія, які розташовані навколо штучних морських портів, а також вільні зони аеропортів у Дубай, Шарджа і Абу-Дабі.

Ряд вільних зон спеціалізуються на задоволенні потреб конкретних галузей.  Наприклад, Dubai Knowledge Village прагне залучити компаній, які обслуговують освітній та науковий сектор, Дубайський міжнародний фінансовий центр (DIFC) обслуговує фінансовий сектор. Однак, існують вільні зони, де можуть здійснюватися майже всі види діяльності. Наприклад Dubai Multi Commodities Centre (DMCC), яка спочатку обмежувалась судноплавними і сировинними компаніями, в даний час має широкий спектр постачальників послуг з усіх галузей промисловості.

 

DIFC

DIFC є фінансовим центром, який залучає ряд постачальників фінансових послуг, а також страхових компаній та юридичних компаній.

DIFC є унікальною з поміж вільних зон в ОАЕ, так як вона має свою власну законодавчу базу комерційних законів і правил, заснованих, по суті, на принципах англійського загального права. Крім того, DIFC має незалежну судову систему, відповідальну за незалежне управління і забезпечення правосуддя в DIFC. Разом з наявністю виняткової юрисдикції над усіма цивільними і комерційними спорами, що виникають в рамках DIFC, юридичні особи, зареєстровані поза вільною зоною, можуть обрати аби їх комерційні договірні відносини регулювалися законами, судами DIFC. Також правила DIFC можуть регулювати процедури арбітражу та посередництва.

 

Компанії, що функціонують у вільних зонах

Іноземні компанії у вільних зонах можуть створювати філії або інкорпорувати вже функціонуючу структуру в межах зони. Типи структур, які можуть бути інкорпоровані, включають компанії, які належать єдиному акціонеру (free zone establishment), а також компанії, які складаються зазвичай від двох до п'яти акціонерів. У більшості вільних зон як компанії з єдиним акціонером, так і більші компанії мають обмежену відповідальність. Водночас, ступінь відповідальності компаній відрізняється залежно віз зони, в яких вони функціонують.

 

Вимоги до капіталу

Мінімальні вимоги до капіталу для компаній, що функціонують у зонах відрізняються залежно від зони. У деяких зонах така вимога взагалі відсутня.

Як правило, мінімальні вимоги до капіталу іноземних філій, що діють у вільних зонах, відсутні.

 

Процедура

Компанії, що функціонують  у вільних зонах ОАЕ мають отримати відповідну ліцензію на діяльність від відповідного органу місцевого самоврядування, яка щорічно оновлюється, та укласти договір оренди. У більшості випадків можна орендувати існуючий офіс чи складське приміщення або побудувати приміщення під особисті потреби. У ряді вільних зон, зокрема у Jebel Ali Free Zone існує можливість укласти лізингову угоду на 50 років. У DIFC та деяких інших вільних зонах також пропонується безумовне право власності або т. зв. варіант «гарячого столу» (hot desk), який передбачає створення віддаленої компанії з одним або двома співробітниками, що вирішує питання необхідності запускати роботу повноцінного офісу. Також необхідні ряд корпоративних документів, аналогічні тим, які необхідні для створення товариства з обмеженою відповідальністю або філії, а також дозволи регулюючих органів для певних галузей промисловості.

 

Митні документи при імпорті в Об'єднані Арабські Емірати

При імпортуванні товару необхідно надати такі документи:

  1. Ордер на видачу товару компанії, яка має ліцензію ОАЕ (Delivery order from a shipping agent addressed to a company licensed in the UAE);
  2. Оригінал транспортної накладної (bill of loading, для морських портів);
  3. Три екземпляри оригіналів накладної від експортера, адресованої ліцензованому імпортеру з ОАЕ з інформацією про кількість товару, його опис та сукупну вартість кожної одиниці; *
  4. Копія торгової ліцензії покупця чи продавця;
  5. Сертифікат походження, погоджений торговою палатою країни походження; *
  6. Транспортний сертифікат; *
  7. Митна декларація;
  8. Форма або лист звільнення від митних платежів у випадках, коли умови для звільнення були виконані, включаючи A form or letter of exemption from customs duties in cases where exemption requirements are fulfilled, including a розпорядження про закупку на місці (Local purchase order);
  9. Деталізована товарна накладна: вага, метод пакування та HS код для кожної одиниці товару, що міститься у поставці; *
  10. Дозвіл на імпорт від компетентних органів у разі імпортування заборонених товарів; *
  11. Медичний або фітосанітарний сертифікат або, для перероблених товарів, експортний сертифікат, який підтверджує що товар придатний для споживання людьми;
  12. Сертифікат халяль для м’ясних інгридієнтів; *
  13. Сертифікат про відсутність радіаційного випромінювання для деяких товарів (необов’язково для товарів з ЄС);*
  14. Транспортні документи, необхідні для очистки імпорту.

 

Документи з позначкою * мають бути засвідчені Посольством ОАЕ та ТПП у країні походження товару.

Детальнішу інформацію можна отримати від Федерального митного управління ОАЕ

 

Інші питання

Легалізація та переклад документів

Більшість документів, виданих закордоном, мають бути нотаріально завірені та легалізовані дипломатичними каналами. Після легалізації, як правило, необхідно отримати завірений переклад корпоративних документів арабською мовою, перш ніж вони можуть бути передані державним органам ОАЕ. Остання вимога не поширюється на компанії, які реєструються у вільних зонах.

 

Збори і податки

За винятком іноземних банків і нафтових компаній, в ОАЕ компанії звільнені від оподаткування прибутку. Також відсутні обмеження на репатріацію прибутку. Щорічні внески сплачуються до відповідного органу ліцензування з метою отримання та продовження ліцензії на діяльність. Додаткові збори можуть бути накладені залежно від кількості співробітників, що отримають заробітну у заявника. Також передбачені внески до відповідної торгової палати та інших урядових відомств. Вільні зони зазвичай запроваджують річні ліцензійні тарифи, розраховані як фіксована плата і стягують додаткові збори для забезпечення своєї діяльності та оплату резидентських віз співробітників. Наразі більшість товарів, що імпортуються в ОАЕ, обкладаються митом у розмірі 5% вартості. Предмети розкоші, такі як алкоголь і тютюн, обкладаються додатковим митом, яке у деяких випадках може сягати суттєвих розмірів.

З 2018 року в ОАЕ та інших країнах-членах РСАДПЗ запроваджено податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 5%.

Інвестування в Об’єднані Арабські Емірати

Уряд Об’єднаних Арабських Емфіратів у свої діяльності дотримується курсу на диверсифікацію економіки та орієнтацією на забезпечення добробуту населення. При цьому, у якості орієнтира ОАЕ обрали країни ОЕСР. За рахунок такої політики впродовж минулого десятиріччя країні вдалось знизити залежність від нафтопродуктів, зосередившись на розвитку виробничого та фінансового секторів. Зокрема, країна стала відкритішою для закордонних інвестицій, запровадила гнучку політику у сфері працевлаштування, інвестувала у розвиток інфраструктури, сприяла розвитку швидкого кредитування та перейняла британську модель акцизного законодавства. Ринкова лібералізація, зокрема прийняття у 2012 році законодавства про конкуренцію, також знизила залежність країни від доходів від продажу вуглеводнів, сприяючи розвитку конкуренції всередині та між різними секторами економіки.

До 2016 року ОАЕ мали найбільший рівень економічного розвитку серед країн, які експортують нафту. За прогнозами, у 2016 році темп зростання ВВП становитиме 2,4% (у 2015 році ВВП зріс на 3,9%). Уповільнення викликано зниженням темпів розвитку «ненафтового» сектору економіки через зменшення попиту на внутрішньому ринку та економічної активності населення ОАЕ.

У лютому 2016 року Уряд країни оголосив про намір запровадити з 2018 року ПДВ на всі товари за виключенням певних продуктів харчування (100 найменувань), охорони здоров’я та освіти. Урядом країни вже було оголошено, що 100 найменувань продуктів харчування, медичні, освітні та соціальні послуги, не будуть обкладатися ПДВ. Місцеві компанії з річним прибутком більше 1,02 млн. дол. США будуть зобов’язані зареєструватися як платники податку. Компанії, прибуток яких коливається в межах 590 тис. дол. США – 1 млн. дол. США матимуть можливість впродовж першої фази не реєструватися як платники податку. За словами заступника Міністра фінансів ОАЕ Йоуніса Аль Хурі, після завершення процесу впровадження ПДВ, усі компанії ОАЕ будуть зобов’язані його платити.

За даними UNCTAD, Об'єднані Арабські Емірати є другим за обсягом реципієнтом ПІІ в регіоні Західної Азії, після Туреччини. Основними інвесторами є Великобританія, Японія і Гонконг. Після падіння у 2009 році, обсяг ПІІ до ОАЕ відновився. У 2015 році ОАЕ вдалося залучили інвестицій на суму 13 млрд. доларів США (на 25% більше, ніж у 2014 р.) завдяки політичній та економічній стабільності всередині країни. Цьому також сприяло виведення інвестицій з країн, у яких відбувались події т.зв. «Арабської весни». Основна частина ПІІ зосереджена в секторах вуглеводнів, виробництва електроенергії та питної води. У лютому 2015 року у країні відбувся Всесвітній форум із залучення прямих іноземних інвестицій. Факторами, які сприяють притоку ПІІ до ОАЕ є легкий доступ до нафтових ресурсів, низька вартість виробництва енергії, бажання керівництва країни диверсифікувати економіку та висока купівельна спроможність. У рейтингу Doing Business 2017 країна займає 26 місце (з 190).

ОАЕ володіють рядом переваг щодо залучення іноземних інвестицій, серед яких є відсутність прямого оподаткування бізнесу (за винятком банків, нафтових компаній та телекомунікаційних операторів) і доходів, валютного контролю та будь-яких обмежень на репатріацію капіталу, існування сильного і прибуткового банківського сектору, а також велика частка іноземної робочої сили. Основним стримуючим фактором є малий розмір внутрішнього ринку.

  2013 2014 2015 2016
Обсяг залучених ПІІ (млн. дол. США) 9,491 10,823 10,976 8,986
Обсяг накопичених ПІІ  (млн. дол. США) 89,340 100,164 111,139 117,944
Кількість нових об’єктів, у які вкладались інвестиції 346 321 316 301
Залучені ПІІ (% від валових вкладень капіталу у основні фонди) 10,8 11,3 13,7 9,1
Обсяг накопичених ПІІ (% від ВВП) 23,1 25,1 32,2 31,8

У 2013 році Дубаї отримали право проведення Всесвітньої виставки 2020 року. Проекти, які були започатковані в рамках підготовки до Виставки створили широкий спект можливостей у будівельній та туристичній галузях. Зокрема, у 2016 році керівництвом Дубаї було оголошено про виділення 4,52 млрд. дол. США на ровзиток інфраструктурних проектів (збільшення на 490 млн. дол. США порівняно з 2015 роком). У серпні 2015 року Уряд ОАЕ скасував субсидії на паливо, направивши вивільнені таким чином кошти на фінансування транспортних та інфраструктурних проектів.

Тип підприємств, яким надають перевагу іноземні інвестори - товариства з обмеженою відповідальністю. З одного боку, він забезпечує гнучку структуру управління і захист міноритарних акціонерів. З іншого боку, положення Закону про акціонерні товариства сприяють легкому заснуванню таких підприємств. При цьому Міністерство економіки не грає значної ролі у видачі ліцензії.

Формою власності, якій надають перевагу іноземні інвестори, є філія, оскільки її заснування передбачає отримання усіх необхідних ліценцій та вона дає право здійснювати торгові операції, на відміну від представництва. В обох випадках необхідною умовою є наявність місцевого агента. Так, на териториї ОАЕ функціонують представництва Exxon Mobile, Total, Landmark Group, Carrefour, Unilever, Fedex, Citibank, Boeing і т.д.

Переваги інвестування в ОАЕ:

  • Відсутність прямого оподаткування компаній (крім нафтового, банківського і страхового секторів) та фізичних осіб.
  • Відсутність валютного контролю або будь-яких обмежень, пов'язаних з репатріацією засобів.
  • Стійкий та прибутковий банківський сектор, сприятливе регуляторне середовище для іноземних інвестицій.
  • Вигідне географічне положення країни з геополітичної точки зору.
  • Наявність дешевої іноземної робочої сили, розвинута транспортна та виробнича інфраструктура (фінансуються за рахунок доходів від продажів вуглеводнів), а також доступ до дешевої енергії.

Перешкоди інвестуванню в ОАЕ:

Існують певні юридичні перешкоди для іноземних інвестицій:

  • Заборона на володіння (за винятком вільної зони) більш ніж 49% акцій місцевої компанії іноземним інвестором.
  • Необхідність звернення до місцевого агента для керування філіями та представництвами.

Уряд ОАЕ розглядає збільшення притоку ПІІ як ключовий елементо довгострокового плану розвитку економіки. Кінцевою метою є збільшення частки ПІІ у ВНП країни з 2,7% у 2014 році до 5% у 2021 році. Усі сім Еміратів вжили заходів щодо створення більш сприятливих умов для іноземних інвесторів. У Дубаі, Шарджі і Абу-Дабі діють дуже гнучкі правила щодо придбання нерухомого майна іноземцями. Урядом ОАЕ також було  ухвалено нове законодавство про діяльність приватних компаній. На сьогодні керівництвом країни розглядається ряд законопроетків, які покликані вирішити цілу низки питань які ускладнюють залучення іноземних інвестицій до ОАЕ. Вони включають законопроекти щодо неплатоспроможності та арбітражу, а також проект закону про іноземні інвестиції. Крім того розглядається питання зняття умови про обов’язкове володіння 51% капіталу компанії громадянином ОАЕ, а також лібералізації законодавчної бази у сфері функціонування банківського і страхового секторів. 24 жовтня 2016 року Президентським указом було вперше затверджено законодавство щодо банкрутства, яке набуло чинності на початку 2017 року. Під дію законодавства підпадають усі підприємства країни усіх форм власності, окрім тих, що зареєстровані на територіях вільних фінансових зон Дубаі та Абу Дабі.

Захист іноземних інвестицій

Об’єднаними Арабськими Еміратами укладено більше 50 двосторонніх угод щодо інвестицій (на даний час не всі угоди вступили в дію, угода з Україною була укладена 21.01.2003, вступила в силу 28.02.2004). Орган, відповідальний за вирішення проблемних питань діяльності міжнародних інвесторів – Міжнародний центр вирішення інвестиційних спорів (International Centre for the Settlement of Investment Disputes, ICSID). Країна є членом Багатостороннього агенства з гарантування інвестицій (БАГІ). 

Оцінка захищенності інвестицій в ОАЕ (рейтинг Doing Business, 2016 рік)

  ОАЕ

Середій показник країнБлизького Сходу та Північної Африки

США ФРН
Індекс прозорості транзакцій 4,0 6,0 7,0 5,0
Індекс відповідальності керуючого 7,0 5,0 9,0 5,0
Індекс впливовості учасників 2,0 4,0 9,0 5,0
Індекс захищеності інвестора 4,3 5,0 8,3 5,0

 Особливості іноземного інвестування в ОАЕ

  1. Легкість започаткування діяльності: свобода підприємницької діяльності обмежена через законодавчу вимогу укладення угоди з місцевим агентом та обмеженою часткою участі інозменого інвестора у володінні компанією (49%).
  2. Придбання місцевої компанії: частка капіталу місцевої компанії, яку можна придбати обмежена 49%.
  3. Обов'язковість декларування: спеціальне зобов'язання публічного декларування відсутнє. Іноземний капітал в компанії не може перевищувати 49%, за винятком компаній, зареєстрованих у вільних зонах.
  4. Організація, уповноважена за декларування - Всесвітня асоціація агентств заохочення інвестицій (World Association of Investment Promotion Agencies).
  5. Запити спеціальних дозволів: для діяльності у банківському, страховому, медичному, морському, освітньому, телекомунікаційному та медійному секторах необхідно отримати спеціальні дозволи від профільних міністерств. Детальніше про іноземні інвестиції в Об'єднаних Арабських Еміратах можна ознайомитись тут.

Управління нерухомістю та володіння земельними ділянками

Можливі тимчасові рішення: тимчасові приміщення для компаній, які бажають розпочати діяльність на території ОАЕ не передбачені.

Можливість придбання землі і промислових і комерційних приміщень: у Дубаі, Рас-аль-Хаймі, Шарджі і віднедавна в Абу-Дабі, іноземці отримали доступ до нерухомості шляхом укладення договорів довгострокової оренди. Зокрема, це стосується приміщень, розташованих в конкретних інвестиційних зонах. Як правило, іномець не може придбати об’єкт нерухомості за межами цих зон.

Ризик експропріації: до сих пір жоден іноземний інвестор не був об’єктом експропріації. Дана операція може бути ініційована лише за вийняткових обставин.

Інвестиційна допомога

Форми допомоги: на даний час спеціалізовані механізми стимулювання інвестицій відстуні. Проте, розвиток вільних зон може бути розцінено як крок, покликаний сприяти залученню іноземного капіталу.

Привілейовані сектори: нафтовий, суднобудівний, реформа державного сектору (подопостачання і розподіл електроенергії).

Вільні зони: іноземні компанії, які зареєстровані у вільних зонах отримують ряд переваг: на них не поширюється вимога наявності місцевого мажоритарного акціонера, іноземні інвестори можуть володіти 100% капіталу. Крім того,  відсутні мито на імпорт та корпоративний податок, а також вони не зобов’язані сплачувати ПДВ. Питання щодо запровадження інших видів податків знаходяться на розгляді місцевої влади.

Організації, що займаються кредитуванням експорту: Програма фінансування арабської торгівлі покликана сприяти експорту шляхом надання рефінансування та кредитних позик для організації поставок та кредитування покупців. Представництва іноземних компаній, які зареєстровані в ОАЕ можуть отримати вигоду з цих можливостей.

Інвестиційні можливості в ОАЕ

Ключові галузі економіки: нафтогазова.

Галузі економіки, які мають високий потенціал розвитку: авіаційна (постачання комплектуючих та серівсне обслуговування) та будівельна галузі, франчайзинг, медичні послуги, техніка для використання на нафтових і газових родовищах (та її сервісне обслуговування), відновлювальна енергетика.

Програми приватизації: Емірат Абу-Дабі ініціював політику залучення прямих іноземних інвестицій з метою організації та реструктуризації окремих державних послуг, таких як водопостачання та електропостачання. Зокрема, компанії, які входять до структури ADWEA (Abu Dhabi Water & Electricity Authority) спільно з  одним або кількома іноземними інвесторами залучені до будівництва або управління електростанціями або заводами з опріснення морської води. Таким механізм також використовується для організації збору і транспортування побутових відходів.

Інформація щодо тендерів, проектів та державних закупівель, які проводяться на території ОАЕ:

Відповідно до чинного законодавства урядові організації ОАЕ дотримуються справедливої та прозорої системи тендерів та укладення контрактів. Усі запрошення до участі в торгах оприлюднюються та супроводжуються чітким набором інструкцій, якого учасникам потрібно дотримуватися. Для того щоб мати можливість подавати заявки на державні контракти, усі учасники торгів повинні зареєструватися у відповідній системі електронних закупівель.

Міністерство фінансів через систему закупівель повідомляє про державні закупівлі, пов'язані з Міністерством фінансів або іншими міністерствами та федеральними структурами.

Для реєстрації в Міністерстві фінансів постачальники повинні відповідати встановленим вимогам, подавати необхідні документи, а також сплачувати збори. Після того, як їх реєстрація буде прийнята, постачальники можуть отримати доступ та брати участь у федеральних тендерах, приєднавшись до Федерального реєстру постачальників

Реєстрацію потрібно поновлювати щорічно. Всі ці процедури можна проводити в Інтернеті.

  1. Джерело 1
  2. Джерело 2
  3. Джерело 3
  4. Джерело 4

Сектори з меншими інвестиційними можливостями:

  1. Монополізовані сектори: телекомунікації та пошта є державними монополіями. Нафтова промисловість охороняється на національниму рівні.
  2. Сектори, де відбувається спад: текстильні вироби, сільське господарство і морський транспорт.

Інформація щодо вільних зон ОАЕ

Допомога іноземним інвесторам

У разі виникнення додаткових запитань просимо надсилати запити на адреси: [email protected], [email protected] 

Особливості внутрішнього ринку Об'єднаних Арабських Еміратів

Загальний опис споживачів

Споживча поведінка

Ціна виступає важливим фактором у споживчих вподобаннях місцевого населення. Проте, інші параметри, такі як якість продукту, післяпродажний сервіс та ступінь інноваційності продукту також відіграють важливу роль. Рекомендується використовувати на упаковці арабську мову. Також необхідно враховувати місцеві традиції релігійні особливості. Існують суттєві відмінності між споживчими вподобаннями різних соціальних класів населення залежно від рівня доходу; ціна є визначальним фактором для малозабезпеченого населення, але відносно менш важлива для забезпечених верств.

 

Характеристика споживача та купівельна спроможність

В ОАЕ відносно молоде населення, яке має високий рівень життя. Споживачі цікавляться новими технологіями та продуктами, особливо у сфері телекомунікацій та інформаційних технологій. Бренд також відіграє важливу роль, особливо для одягу та люксових товарів. В ОАЕ відносно великий рівень споживчої заборгованості.

Захистом прав споживачів займається Відділ прав споживачів Департаменту економічного розвитку (http://www.consumerrights.ae/en/Pages/default.aspx#_blank).

 

Показники населення:

Загальна кількість населення – 9 156 963 осіб.

Частка міського населення – 85,5%.

Частка сільського населення – 14,5%.

Густота населення – 110 осіб/кв. км.

Частка чоловічого населення – 68%.

Частка жіночого населення – 26,7%.

Темп природнього приросту – 0,78%.

Середній вік – 30 років.

Етнічний розподіл: 16,5% - громадяни ОАЕ; 58,5% - представники країн Південної Азії (Бангладеш, Пакистан, Шрі Ланка, Індія); 16,5% - представники інших країн Азії (Філіпіни, Іран); 8,5% - представники країн Заходу.

 

Населення основних міст:

Дубаі – 2,2 млн. осіб.

Абу Дабі – 1,4 млн. осіб.

Шарджа – 1,8 млн. осіб.

Аль Айн – 750 тис. осіб.

Аджман – 441 тис. осіб.

Рас Аль Хайма – 235 тис. осіб.

Фуджейра – 192 тис. осіб.

 

Вік населення

Середня тривалість життя чоловіків – 77,3 років.

Середня тривалість життя жінок – 79,5 років.

 

Віковий розподіл населення:

До 5 років – 6,6%.

Від 6 до 14 років – 12,6%.

Від 16 до 24 років – 11,9%.

Від 25 до 69 років – 68,4%.

Від 70 років – 0,6%.

Від 80 років – 0,2%.

 

Показники домогосподарств:

Середній вік голови домогосподарства – 30 років.

Загальна кількість домогосподарств – близько 700 тис.

Середній розмір домогосподарств – 4,9 осіб.

 

Витрати домогосподарств

Паритет купівельної спроможності (у національній валюті відносно долара США):

2012 – 2,5

2013 – 2,45

2014 – 2,38

2015 – 1,94

2016 – 1,95

 

Сукупний обсяг витрат домогосподарств (у постійних цінах 2000 року):

2013 рік – 129 772 млн. дол. США (-1,6%, 40% ВВП).

2014 рік – 162 545 млн. дол. США (+25,3%, 42,9% ВВП).

2015 рік – 143 074 млн. дол. США (-12%, +45,1%).

 

Сукупний обсяг витрат домогосподарств на душу населення (у постійних цінах 2000 року):

2013 рік – 14 355 дол. США.

2014 рік – 17 889 дол. США.

2015 рік – 15 625 дол. США.

 

Маркетингові можливості

Основні канали комунікації

  1. Телебачення – даний канал комунікації є дорогим, але може бути дуже ефективним. Рекомендується обирати популярні кабельні та супутникові телеканали. Також ефектиною може бути реклама під час Рамадану. Цей період року є часом сімейних зборів, а популярні спеціалізовані програми приваблюють велику кількість глядачів. Реклама під час даних програм є ефективною через доступність та чутливість споживачів.

Основні телеканали: Dubai TV, Sharjah TV, MBC 1,2,3,4, Orbit.

  1. Пошта – ефективний та економічний метод.
  2. У громадському транспорті – реклама у таксі та автобусах дуже ефективна.
  3. Радіо – може бути ефективною при правильному виборі радіостанції. Головні радіостанції – MBC.net, Arabian Radio Network, Channel 4 FM.
  4. Використання нових технологій – реклама через СМС та інтернет є дуже поширеною. Місцеве населення дуже чутливе до інтернет-комерції. Наразі оплата здійснюється тільки шляхом карток предоплати, проте ця тенденція починає змінюватись. Місцевий мобільний оператор Etisalat, який є державним монополістом, відіграє важливу роль у розвитку онлайн платежів.

Перелік рекламних агентств ОАЕ доступний за посиланням: http://www.iaauae.org/en/iaa-corporate-directory/?company=&category=Advertising+Agency#_blank

 

Основні правила щодо реклами

Алкогольні/безалкогольні напої – заборонено розміщувати рекламу алкогольних брендів у газетах та інших ЗМІ. Водночас, дозволяється розміщувати рекламні оголошення у спеціалізованій регіональній пресі та виданнях, орієнтованих на вузьке коло професіоналів. Також дозволяється розповсюджувати рекламні буклети у торгових центрах. Також компанії можуть спонсорувати масштабні заходи без зазначення бренду.

Цигарки – реклама цигарок дозволена, але необхідно вказувати, що паління шкідливе для здоров’я.

Медикаменти – реклама дозволена, але спочатку необхідно отримати схвалення від Міністерства охорони здоров’я.

Інші правила – загалом необхідно слідкувати аби не образити більшість мусульманського населення країни. Використання у рекламі образів собак або свиней вважається поганим смаком. Використання оголеної натури заборонено.

Використання іноземних мов – найбільш вживаними мовами є англійська та арабська.

 

Збут

Типи торгових точок:

  1. Традиційні ринки (соук) – популярні серед малозабезпечених верств населення. Реалізуються товари народної творчості, несерійні зразки.
  2. Торгові центри – зі зростанням доходів населення та туристичного сектору значно збільшились у кількості. Заплановано відкриття ряду франшиз (Abu Dhabi Mall, Marina Mall, World Trade Center Abu Dhabi, Yas Mall, Dubai Mall і т.д.).
  3. Спеціалізовані магазини – пропонують товари вищої цінової категорії, зокрема делікатеси, алкогольні напої, одяг, модні аксесуари, годинники і т.д.
  4. Мультибрендові магазини – універмаги, які реалізують товари різних брендів (Brands For Less, H&M).
  5. Магазин у магазині – великі магазини, у яких представлений ряд елітних брендів з окремо виділеною площею для кожного бренду. Даний концепція набирає великою популярності у Дубаі (Paris Gallery).
  6. Бутіки у готелях – спеціалізуються на реалізації елітних товарів. Зазвичай монополізовані одним імпортером, який уклав ексклюзивний контракт з готелем.
  7. Супермаркети – зростаючий сегмент, який стає все популярнішим. Домінуючі позиції займають Carrefour, Lulu, Spinney.

 

Особливості сектору роздрібної торгівлі в ОАЕ

В ОАЕ ефективним є ряд способів продажу; прямі продажі не є широко поширеними. Зазвичай товари просуваються та реалізуються через місцевих комерційних агентів. Багато фірм обирають різних агентів залежно від емірату. Імпортуванням та експортуванням продуктів харчування зазвичай займаються спеціалізовані компанії. Хоча, Уряд ОАЕ нещодавно ліквідував монополію агентів у цьому секторі. Нарешті, компанії використовують вигідне географічне положення Дубаю як регіонального хабу для зберігання своїх товарів перед реекспортом у інші країни регіону, а також до Індії. Більш того, швидко збільшується використання франшиз.

 

Розподіл ринку

На супермаркети припадає найбільша частка роздрібної торгівлі (49,2%). Лідерами ринку є Carrefour, LuLu та Spinneys. Оптова торгівля займає 28,3% ринку, торгові центри – 6%, виставки – 1,5%, а спеціалізовані магазини – 0,2%.

 

Дистанційні продажі

Найпопулярніша форма прямого маркетингу. Можлива шляхом використання пошти або інтернету. Рекомендується для реалізації малих партій товару або рідкісних товарів через високу конкуренцію.

Використання цієї форми продажів обмежується певними категоріями товарів. Водночас, спостерігається зростання у таких сферах, як косметологія та фармацевтика. Все більше закордонних компаній використовують інтернет та мобільні сервіси для прямого спілкування з місцевим покупцем. Загалом обсяг торгівлі через інтернет у країнах РСАДПЗ сягає 3 мільярдів доларів США. Близько 72% населення ОАЕ здійснюють (або хоча б один-два рази здійснювали) транзакції онлайн.

Пошук ділових партнерів в Об’єднаних Арабських Еміратах

Торгові палати окремих еміратів є важливими контактними установами для всіх, хто бажає розвивати бізнес ОАЕ, будучи основними джерелами надання бізнес-послуг для інвесторів, а також інформації і допомоги у питаннях місцевого законодавства щодо видачі ліцензій, реєстрації торгових назв і типів компаній, які можуть бути функціонувати на місцевому ринку. Після отримання ліцензії компанії зобов'язані зареєструватися у місцевій торговій палаті. Федерація торгових палат Об'єднаних Арабських Еміратів (www.fcciuae.ae) є головним об’єднанням усіх торгово-промислових палат в країні.

Контактна інформація ТПП ОАЕ:

Офіс Міжнародної торгової палати в ОАЕ: сайт http://www.iccuae.com/, ел. пошта: [email protected], тел.:  +971 4 220 8288, факс: +971 4 220 8842

Федерація ТП ОАЕ: P.O. Box 3014, Abu Dhabi, United Arab Emirates, а/с 3014, сайт: http://www.fcciuae.ae/, ел. пошта: [email protected], тел. +971 2 621 41 44 (офіс в Абу Дабі), +971 4 238 77 74 (офіс в Дубаі), факс. +971 2 633 92 10

Абу Дабі: Main Building of Abu Dhabi Chamber, Corniche Road, а/с 662, тел. +971-2-621-4000, факс +971-2-621-5867, ел. пошта: [email protected][email protected], сайт: http://www.abudhabichamber.ae, робочі години: 8:00 – 15:00 (Неділя - Четвер).

Дубаі: Dubai Chamber building, Baniyas Road, Deira, а/с 1457, тел.: +971-4-228-0000, факс +971 4 2211464, ел. пошта: [email protected][email protected] (інформація щодо членів палати), [email protected] (для запитів щодо економічних досліджень та статистичної інформації), [email protected] (інші питання), сайт: http://www.dubaichamber.com, робочі години: 8:00 – 16:00 (Неділя - Четвер).

Шарджа: Sharjah Chamber of Commerce and Industry, AL Khan Corniche St – Sharjah, а/с 580, тел. +971 6 5682888, факс: +971 6 568 1119, ел. пошта: [email protected], сайт: http://www.sharjah.gov.ae, робочі години: 7:30 – 14:30 (Неділя– Четвер)

Аджман: Ajman Chamber, Аджман, а/с 662, Тел. +971 6 7422177, ф. +971 6 7427591, сайт: https://www.ajmanchamber.ae, ел. пошта [email protected][email protected],

Рас Аль Хайма: RAK CHAMBER, Al Jaz'ah Road, R.A.K., U.A.E. а/с 87, тел. +971 7 2333511, факс +971 7 2330233 ел. пошта: [email protected][email protected], сайт: http://www.rakchamber.ae

Умм Аль Кавейн: Chamber of Commerce and Industry of Umm Al Quwain, Sheik Ahmed Bin Rashid Al Moalla Street, а/с 436  тел.: +971-6-765-1111, факс +971-6-765-5055, ел. пошта: [email protected], сайт: www.uaqchamber.ae.

Фуджейра: Fujairah Chamber of Commerce and Industry, Emirate of Fujairah, тел. +971-9-223-0000, факс. +971-9-222-1464, а/с 738, сайт: http://www.fujcci.ae/, ел.пошта: [email protected].

Окрім звернення до ТПП, іншим дієвим методом пошуку місцевого партнера є регулярна участь у виставково-ярмаркових заходах, які відбуваються на території ОАЕ. З переліком запланованих заходів можна ознайомитись за посиланням: https://www.tradefairdates.com/Fairs-UAE-Z2-S2.html

Управління бізнесом в ОАЕ

Основні вимоги різних типів компаній, які функціонують в ОАЕ:

Індивідуальне приватне підприємство

а.    Кількість партнерів – 1 особа. Може бути на 100% належати іноземцю.

б.    Капітал (мін./макс.) – вимога щодо обов’язкового мінімального розміру капіталу відсутня.

в.    Акціонери та відповідальність – фізична особа – підприємець особисто відповідальна за активи компанії.

Публічне акціонерне товариство

а.    Кількість партнерів – мінімальна кількість становить 10 членів. Акції можуть вільно передаватися, але 51% має належати громадянину ОАЕ.

б.    Капітал (мін./макс.) – мінімум 10 млн. дирхамів.

в.    Акціонери та відповідальність – відповідальність залежить від частки акцій.

Приватне акціонерне товариство

а.     Кількість партнерів – мінімальна кількість становить 3 партнери. Акції можуть вільно передаватися, але 51% має належати громадянину ОАЕ.

б.    Капітал (мін./макс.) – мінімум 2 млн. дирхамів.

в.     Акціонери та відповідальність – відповідальність залежить від частки акцій.

Товариство з обмеженою відповідальністю

а.    Кількість партнерів – мінімальна кількість становить 2 партнери, максимальна – 50.

б.    Капітал (мін./макс.) – вимога щодо обов’язкового мінімального розміру капіталу відсутня.

в.    Акціонери та відповідальність – відповідальність залежить від розподілу партнерами.

Компанія з необмеженою відповідальністю

а.    Кількість партнерів – мінімальна кількість становить 2 партнери. Усі партнери мають бути громадянами ОАЕ.

б.    Капітал (мін./макс.) – вимога щодо обов’язкового мінімального розміру капіталу відсутня.

в.    Акціонери та відповідальність – необмежена відповідальність.

Команди́тне товари́ство

а.    Кількість партнерів – як мінімум один генеральний партнер (обов’язково має бути громадянином ОАЕ) а один партнер з обмеженою відповідальністю.

б.    Капітал (мін./макс.) – 500 тис. дирхамів.

в.    Акціонери та відповідальність – принаймні один партнер має мати необмежену відповідальність. Відповідальність інших партнерів залежить від розподілу партнерами.

 

Відкриття бізнесу в ОАЕ

(інформація рейтингу Doing Business)

Процедура

Час

Пов’язані витрати

  1.  

Реєстрація назви компанії, нотаріальне завірення угоди про реєстрацію компанії та подання заявки на реєстрацію до Управління економічного розвитку

Установа: Управління економічного розвитку (УЕР).

Для реєстрації компанії та подання заявки на реєстрацію, підприємець повинен спочатку отримати попереднє схвалення відділу ліцензування Управління економічного розвитку Дубаю на ведення господарської діяльності, назви компанії та осіб партнерів. Перевірку доступності імені, бронювання та оплату можназдійснити в режимі онлайн на сайті УЕР.

1 день

Реєстрація в УЕР Дубаю та нотаріальне завірення договору про застунвання компанії – 600 дир. (попереднє замовлення торговельної назви) + 100 дир. (початкове затвердження) + мито на інновації у розмірі 10 дир. + державні культурні збори у розмірі 10 дир. + 500 дир. за друк електронного договору про реєстрацію + нотаріальний збір (0,25% капіталу; максимальне значення 10000 дир.).

  1.  

Надати документи компанії до Управління економічного розвитку (УЕР); Отримати торгову ліцензію і зареєструвати членство в ТПП

Установа: Управління економічного розвитку

Для отримання торгової ліцензії та свідоцтва про комерційну реєстрацію ТОВ має надати наступні оригінали документів до УЕР (документи також можуть бути надані онлайн):

- заповнена встановлена форма,  підписана керівником(ами) компанії або їх законним представником(ами).

- Довговір про заснування компанії (оригінал і копія).

- Лист, виданий УЕР про затвердження назви компанії.

- Оригінал листа схвалення компанії, видане Комітетом товариств з обмеженою відповідальністю УЕР.

- копія паспорта кожного партнера.

Якщо подана докуменація задовольняя вимоги, назва компанії буде включена до  комерційного реєстру. Після цього УЕР направить ці документи до Федерального міністерства економіки для організації публікації:

- нотаріально завіреного установчого договору (копії);

- заявку на включення назви компанії до Комерційного реєстру (копія).

- Витяг з Комерційного реєстру.

Публікація може зайняти кілька місяців. Однак цей термін не важливий, адже органи влади приймають копію квитанції про сплату за публікацію. Після публікації, Міністерство економіки надає схвальний лист.

Перед тим як новоутворена компанія може розпочати роботу, вона повинна звернутися до УЕР для отримання торгової ліцензії. Після того , як державний нотаріус з комерційного реєстру завірить договівр про заснування компанії, заповнена арабською мовою заявка для отримання ліцензії, підписана уповноваженою особою компанії, подається до УЕР у двох примірниках. УЕР зберігає один екземпляр у себе, а інший направляє до Федерального міністерства економіки.

Заява про видачу торгової ліцензії має бути подана разом з відповідною сплатою та наступними документами:

- заповнена заявка про реєстрацію компанії арабською та англійською мовами.

- оригінали угод про оренду офісних приміщень компанії.

- затвердена заявка для отримання сертифікату Управління муніципального будівництва Дубаю про придатність офісних приміщень.

Існує три категорії ліцензій (залежно від напрямку діяльності компанії): (1) комерційні ліцензії, що охоплюють всі види торговельної діяльності; (2) професійні ліцензії, що охоплюють діяльність професійних робітників, майстрів і ремісників; і (3) промислові ліцензії про здійснення промислової або виробничої діяльності.

Після завершення цієї процедури, УЕР надає оригінальну торгову ліцензію і сертифікати про комерційну реєстрацію. Після пред'явлення квитанцій про сплату зборів до Міністерства та членського внеску до ТПП УЕР надасть оригінал торгової ліцензії та свідоцтво про комерційну реєстрації для товариства з обмеженою відповідальністю та членства у ТПП.

Збори: 5% від вартості договору оренди + 3 тис. дирхамів за витратні матеріали + 500 дирхамів за реєстрацію компанії + 350 дирхамів за реєстрацію імені + 1200 дирхамів за отримання членства в ТПП.

3 дні

Див. першу колонку.

  1.  

Подати заяву до Міністерства трудових ресурсів та еміратизації про отримання «картки установи» («Establishment card»)

Установа: Міністерство трудових ресурсів та еміратизації

Підприємець або його уповноважений співробітник компанії мають персонально подати заяву на отримання «картки установи» у Міністерстві праці. Я разі наявності торгової ліцензії та оплати послуги, «картка установи» може бути надана у день подання заявки.

1 день

2000 дирхамів.

  1.  

Зареєструвати місцевих працівників у Міністерстві трудових ресурсів та еміратизації, Генеральному управлінні пенсійного забезпечення та соціального страхування

Установа: Міністерство трудових ресурсів та еміратизації

Відповідно до міністерського указу № 1215/2005 місцеві співробітники мають бути зареєстровані у Міністерстві трудових ресурсів та еміратизації, Генеральному управлінні пенсійного забезпечення та соціального страхування. Для реєстрації необхідно надати наступні документи:

-  Три копії трудової угоди

-  Копію паспорта співробітника

-  Копію торгової ліцензії

-  Підтвердження наявності у співробітника громадянства ОАЕ

1 день

Безкоштовно

 

Процедури стягнення

Основний принцип – неплатоспроможність компанії не обов’язково означає її ліквідацію.

Мінімальне значення співвідношення боргу до капіталу, яке веде до ліквідації – співвідношення залежить від типу компанії. У випадку з ТОВ та АТ на генеральних або позачергових зборах може вимагати ліквідації компанії у випадку витрати половини капіталу. Якщо втрати сягають трьох чвертей капіталу, власники 25%, , що залишились, можуть вимагати ліквідації компанії.

Закони про банкрутство – процедура банкрутства регулюється Федеральним законом №9 від 29 вересня 2016 року.

Закони про реабілітацію або реорганізацію – використовуються норми Комерійного кодексу. Спеціальні умови відсутні.

Питаннями працевлаштування та регулювання ринку праці займається Міністерство трудових ресурсів та еміратизації ОАЕ (www.mohre.gov.ae).

 

Умови праці

Законодавчо затверджена тривалість робочого тижня: 8 годин на день, 9 годин для співробітників готельно-ресторанних закладів. Під час Рамадану тривалість робочого дня для мусульман зменшується до двох годин.

Максимальна кількість робочих годин на тиждень – 48 годин.

Часові рамки нічної зміни – з 21:00 до 4:00.

Вихідні дні: вихідний день – п’ятниця. Більшість компаній також не працюють по суботах.

Щорічна оплачувана відпустка: якщо тривалість контакту становить від 6 місяців до року, то дозволяється щомісячна дводенна відпустка. Якщо тривалість контракту перевищує один рік, то дозволяється щорічна 30-денна відпустка.

Пенсійний вік: для чоловіків, працюючих в державних органах – 60 років, для жінок – 55 років, для суддів – 65 років.

Дитяча праця та мінімальний вік для працевлаштування: використання праці дітей до 15 років заборонене. Дозволене працевлаштування дітей віком від 15 до 18 років за спеціальних умов.

Неформальний ринок праці: поширена практика нелегального працевлаштування та різноманітних форм порушення умов праці, особливо стосовно працівників з країн Азії.

 

Вартість праці

Оплата

Мінімальний розмір заробітної плати – не встановлений.

Середня заробітна плата – середня щорічна заробітна плата становить 25 тис. дол. США.

Інші форми оплати:

Оплата понаднормових годин – понаднормові години оплачуються у розмірі 25% від окладу співробітника.

Оплата роботи у вихідні дні – 50% окладу на додаток до заробітної плати співробітника. Понаднормова праця у дві п’ятниці підряд заборонена (крім співробітників щоденних газет).

Оплата нічних годин праці – спеціальні норми не встановлені.

Оплата понаднормових годин вночі – за понаднормову працю між 21:00 та 4:00 роботодавець має сплатити 50% нормального окладу.

 

Витрати на соціальне забезпечення

Стосується страхування пенсій (стосується лише громадян ОАЕ).

Внески:

-        внески, що здійснюються роботодавцем: система соціального страхування для іноземців відсутня. Водночас, роботодавець зобов’язаний надати працівникам медичні картки (коштують 300 дирхамів). З 2005 року в Абу Дабі діє закон про медичне страхування, який зобов’язує місцеві компанії забезпечити іноземних працівників та членів їх сімей соціальним страхуванням (чоловіка, жінку, дітей).

Громадяни ОАЕ мають доступ до безкоштовного медичного обслуговування.

-        Внески, які здійснюють працівники: громадяни ОАЕ відраховують 5% від заробітної плати.

-        Іноземним працівникам рекомендується оформити додаткову страховку.

Відповідальні організації:

Генеральне управління пенсійного забезпечення та соціального страхування http://gpssa.gov.ae

Пенсійний фонд Абу Дабі http://www.pension.gov.ae

 

Управління трудовими ресурсами

Рекрутинг: через те, що більшість населення – іноземці, зазвичай здійснюється через інтернет. Наступним кроком є інтерв’ю.

Органом, відповідальним за працевлаштування громадян ОАЕ є Міністерство трудових ресурсів та еміратизації.

Контракт: базові вимоги до складання трудових угод закріплені у законодавстві. Інші умови формуються в індивідуальному порядку. Умови трудових контрактів надзвичайно жорсткі. Процедури найму та звільнення прості. Тривалість контракту не може перевищувати 4 років. Термін може бути продовжений за згодою сторін.

Скасування контрактів

Вихід на пенсію: законодавчо встановлений пенсійний вік – 60 років. Проте, іноземці можуть працювати до 65 років. Для цього вони мають отримати згоду заступника Міністра трудових ресурсів та еміратизації. У такому випадку дозвіл на роботу має поновлюватись щорічно. Особи, які бажають працювати після виповнення 65 років мають отримати згоду заступника Міністра трудових ресурсів та еміратизації та його помічника. Таким правом володіють представники 11 професій (інженери, лікарі, викладачі ВНЗ, бухгалтери та аудитори, технічні співробітники лабораторій, спеціалісти у нафтогазовій сфері, спеціалісти у медіа сфері, юристи, перекладачі та консультанти). Можливі виключення. Пенсії для іноземців не передбачені. Вони мають право на виплату після звільнення. Громадяни ОАЕ, які мають більше 15 років стажу, отримують пенсію у розмірі 60% від окладу.

Звільнення: для контрактів без терміну дії виплата після звільнення не надається у випадку, якщо термін дії контракту складає менше року. Розмір допомоги розраховується базуючись на чистій заробітній платі за 21 робочий день протягом перших п'яти років і за 30 робочих днів у разі більшого терміну. Для контрактів, які укладені на визначений термін, у разі якщо звільнення відбувається з мотивів, які не є юридично обґрунтованими або поважними, обов'язково виплачуються кошти у розмірі мінімальної заробітної плати за невідпрацьований залишок терміну дії контракту або виплата за три місяці. За неправомірне скасування контракту передбачені штрафи, розмір яких не може перевищувати, суму передбачену до виплати до кінця терміну контракту.

Інші можливі способи:

-        відставка

-        дисциплінарне стягнення

Інформація Doing business трудового законодавства ОАЕ: http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/united-arab-emirates/labor-market-regulation.

 

Вирішення спорів

Число спорів, пов’язаних з працевлаштуванням є конфіденційною інформацією. Однак, треба мати на увазі, що зазвичай суди підтримують громадян ОАЕ. Більш того, ряд іноземних працівників не виступають проти своїх роботодавців через те, що останні виступають їх спонсорами та гарантами їх перебування у країні.

Федеральний закон №8 1980 року, з поправками 1981, 1985 та 1986 років регламентує відносини між роботодавцями та їх працівниками. Існує кілька законів, дія яких поширюється на ті чи інші вільні зони.

Процедура: у разі виникнення спору подається заява до департаменту відповідного емірату, у якому зареєстрований працівник. Скарга має бути подана до Департаменту скарг міністерства з викладенням фактів, розрахунком сум, які працівник бажає отримати від роботодавця та копією трудового контракту. Вартість реєстрації скарги становить 100 дирхамів. Міністерство трудових ресурсів зробить свої рекомендації впродовж двох тижнів після подачі скарги. У разі якщо сторони спору не можуть дійти згоди відповідно до рекомендацій Міністерства, спір вирішується в судовому порядку. Профспілки в ОАЕ заборонені.

 

Податкова система

З 2018 року в ОАЕ та інших країнах-членах РСАДПЗ запроваджено податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 5%.

Прибутки фізичних осіб та іноземних компаній не оподатковуються.

В Об’єднаних Арабських Еміратах на федеральному рівні оподаткування прибутку підприємств в країні не відбувається. Водночас, у ряді Еміратів відбувається оподаткування прибутку фінансових установ.

Податки, які сплачують усі компанії під час поновлення торгової ліцензії: 10% від щорічної рентної плати за офісні та складські приміщення та 5% від щорічних витрат компанії на забезпечення своїх працівників житлом.

Стандарти звітності: усі компанії, зареєстровані на фондових біржах ОАЕ, а також банки зобов’язані використовувати Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ). Іншим компаніям також рекомендується використовувати МСФЗ. Регулюючим органом є Міністерство економіки ОАЕ.

Закон про комерційні компанії, прийнятий у липні 2015 року, зобов’язує усі компанії з публічною відповідальністю використовувати МСФЗ у повному обсязі. Малий та середній бізнес може обирати між повним використанням МСФЗ або спеціалізованими нормами МСФЗ для МСБ.

Фінансовий рік в ОАЕ триває з 1 січня по 31 грудня. Компанії мають подавати аудовану фінансову звітність до Міністерства фінансів (для торговельних компаній) та до Міністерства економіки (для промислових компаній). Виконання цієї вимоги необхідне для поновлення ліцензії компанії.

Компанії, акції яких знаходяться в обігу на фондовій біржі, мають подавати звітність до Управління цінних паперів та товарів, який зобов’язує на щоквартальній основі опубліковувати бухгалтерську та прибуткову звітності, а також, на щорічній основі, аудовану прибуткову звітність.

 

Споживчі податки

З 1 січня 2018 року в ОАЕ введений податок на додану вартість у розмірі 5% вартості товару. Ряд найменувань продуктів харчування (100 шт.), освітні, медичні, соціальні послуги, велосипеди звільнені від оподаткування.

Індивідуальне оподаткування

Фізичні особи в ОАЕ звільнені від оподаткування. Водночас, власники нерухомості сплачують податок на нерухомість (від 2 до 15% вартості нерухомості залежно від емірату та статусу арендатора). Наприклад, у Дубаі особи, зайняті комерційною та виробничою діяльністю мають платити 5% від суми щорічних рентних платежів до муніципалітету Дубаю, а представники банківського сектору – 15%. У Шарджі ставка для всіх однакова і становить 2%.

У більшості Еміратів також запроваджений рентний податок (5% для арендаторів житлових приміщень та 10% для комерційних).

Також в ОАЕ запроваджене оподаткування послуг (стосується готельно-ресторанного бізнесу), обсяг якого відрізняється залежно від емірату (10% у Дубаі, 16% - в Абу Дабі).

При передачі права власності на нерухомість сплачується податок у розмірі 2% вартості (продавець сплачує 0,5%, а покупець – 1,5% вартості).

Оподаткування капіталу відсутнє. Спеціальний податковий режим для іноземців не застосовується.

 

Уникнення подвійного оподаткування

Урядами України та ОАЕ укладено Угоду про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/784_003/page, ратифіковано Законом N 1013-IV ( 1013-15 ) від 19.06.2003).

Уряд ОАЕ не оподатковує джерела прибутку.

Сайт Міністерства фінансів ОАЕ: https://www.mof.gov.ae/en/Pages/default.aspx

 

Юридичне середовище

Під час складання контрактів важливо чітко окреслити зобов’язання кожної з сторін. Особлива увага має приділятися законодавству, яке регулює договірні відносини, адже ОАЕ не є учасниками Віденської конвенції. Більш того, місцеве законодавство є дуже складним та часто захищає інтереси громадян ОАЕ.

Рекомендовані Інкотермс: FOB або CIF.

Угоди можуть укладатися англійською та арабською мовами. У разі виникнення розбіжностей, перевагу матиме арабський текст.

Існує можливість передбачити у контракті переважну силу міжнародного законодавства. Однак, якщо норми міжнародного права суперечитимуть місцевому законодавству, суд буде враховувати закони ОАЕ.

 

Захист прав інтелектуальної власності

Інформація Міністерства економіки ОАЕ щодо захисту прав інтелектуальної власності: http://www.economy.gov.ae/english/Ministry/MinistrySectors/Pages/CopyRightSector.aspx

В рамках зусиль щодо залучення місцевих та міжнародних інвестицій, уряд ОАЕ демонструє прихильність зміцненню прав інтелектуальної власності. Будучи членом Світової організації торгівлі і учасниками Паризької конвенції про охорону промислової власності, ОАЕ привели місцеве законодавство у відповідність до міжнародних стандартів. Основною слабкістю політики в сфері захисту інтелектуальної власності в ОАЕ є відсутність юридичних норм для створення організацій, що володіють відповідними повноваженнями зі збору роялті від імені власників інтелектуальних прав власності.

Федеральний закон № 31 2006 року регулює питання реєстрації патентів, дизайну, індустріальних моделей. Федеральний закон № 7 2002 року регламентує питання авторських прав, а федеральний закон №37 1992 року – торгових марок.

Cудова практика

Юридична система ОАЕ не гарантує неупередженого правосуддя стосовно іноземців. Класична арабська є офіційною мовою судів. Арабська та англійська можуть використовуватись у всіх федеральних судах. У місцевих судах використовується лише арабська мова. Дозволяється використання перекладачів. Основними джерелами права є закони Шаріату (Ісламське законодавство), яке використовується у випадках розгляду питань особистого статусу та у деяких кримінальних провадженнях, та цивільне право у всіх інших випадках. У деяких еміратах комерційні спори можуть вирішуватись шаріатським судами.

Кодекси ОАЕ:

  1. Кодекс діяльності комерційних компаній (регулює модальності створення та функціонування комерційних компаній).
  2. Морський кодекс (законодавство про морську торгівлю, правила перевезення вантажів).
  3. Комерційний кодекс.
  4. Трудове законодавство .
  5. Кримінально-процесуальний кодекс (кримінальні провадження, визначення порушень, санкцій).

Добірка нормативно-правових актів ОАЕ (арабською мовою): http://www.gcc-legal.org/CountryHome.aspx?country=2.

 

Юрисдикції

  1. Верховний суд ОАЕ (http://ejustice.gov.ae/portal/page/portal/eJustice%20MOJ%20Portal/SupremeCourt/Home) – найвищий судовий орган. Може скасовувати апеляційні рішення. Також має повноваження скасовувати рішення місцевих муніципалітетів.
  2. Касаційний суд Дубаю – найвищий суд Дубаю, який зазвичай складається з п’яти суддів.
  3. Федеральний апеляційний суд – суд другої інстанції. Має право скасовувати або підтвреджувати рішення судів першої інстанції.
  4. Федеральні суди першої інстанції.
  5. Суди Дубаю та Рас Аль Хайми. Ці два емірата не входять до федеральної судової системи ОАЕ та є незалежними. Також мають три ступені юрисдикції.
  6. Суди Шаріату – відповідальні за дотримання норм шаріату. В основному спеціалізуються на справах, що стосуються персонального статусу мусульман. Однак, у деяких еміратах можуть вирішувати кримінальні (особливо ті, що стосуються перевезення наркотичних речовин) або комерційні справи.

 

Склад судів

Судді Верховного суду: 5 суддів, які призначаються Національною верховною радою та суддями першої інстанції.

Судді: державні службовці.

Державний прокурор: провадить кримінальні справи.

Судді шаріатського суду: призначаються урядом та спеціалізуються на ісламській юриспруденції.

Адвокати: угода про представлення інтересів клієнта адвокатом має бути зареєстрована у державного нотаріуса.

 

Вирішення міжнародних спорів

Арбітраж: арбітраж не є широко розповсюдженим.

Арбітражне законодавство: спеціалізоване законодавство щодо арбітражу в ОАЕ відсутнє. Арбітраж проводиться спираючись на норми цивільно-процесуального кодексу. Водночас, поправка 2010 року відновила діяльність спеціалізованого Комітету з питань комерційних агентств, який був скасований 2006 року. Комітет має першочергову юрисдикцію над справами, які стосуються діяльності комерційних агентів. Будь який комерційний спір має спочатку бути розглянутий Комітетом з питань комерційних агентств.

Відповідність міжнародним правилам комерційного арбітражу: ОАЕ є учасником Нью Йоркської Конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень.

Арбітражні процедури: рішення має бути прийняте в ОАЕ у термін, визначений сторонами у контракті. Якщо сторони не визначили період арбітр має прийняти своє рішення не пізніше 6 місяців з дати перших консультацій сторін. У разі, якщо одна з сторін не задоволена рішенням, бідь яка з сторін може звернутися до суду. Вирішення спорів може бути складним та невизначеним.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux